• Szkolny konkurs recytatorski

24 listopada w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski dla klas 4-8. Tematyka konkursu dotyczyła poezji wybitnych polskich romantyków. Uczniowie recytowali utwory: Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, Norwida. Jury w składzie: p. Iwona Cholewa, p. Dorota Klos oraz p. Elżbieta Lala wyłoniło zwycięzców:

w kategorii klas 4-6

I miejsce Justyna Godziek i Paweł Kremiec

II miejsce Malwina Dziewirz

III miejsce Marcelina Godziek

wyróżnienia: Hanna Michalik, Jakub Nowak, Zuzanna Otręba

w kategorii klas 7-8

I miejsce Łukasz Szulik

II miejsce Miriam Nabagło

III miejsce Zuzanna Bucka i Paulina Godziek

Z okazji 200 rocznicy pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, które dały początek polskiemu romantyzmowi, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę
            w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. W związku z powyższym, w całej Polsce odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych i różnych przedsięwzięć– między innymi Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Rok 2022 powoli dobiega końca, dlatego my, jako społeczność szkolna, tym konkursem chcemy dołożyć swoją cegiełkę do obchodów Roku Romantyzmu Polskieg

• Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. Również i my uczciliśmy obchody tego dnia, przynosząc do szkoły swoje ulubione pluszowe misie. Wszyscy świetnie się bawili, opowiadając historie związane ze swoimi maskotkami.

• Dzień Patrona

Już po raz kolejny, 10 listopada, w naszej szkole obchodzono Dzień Patrona - Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji uczniowie klasy 3b, 6a i 6b przedstawili z krótki występ artystyczny pt.: "Pociąg do Niepodległości". W akademii nie brakowało wzruszających pieśni, wierszy oraz faktów związanych z historią Polaków, a także samego Marszałka Piłsudskiego. Prócz tego społeczność szkolna uczestniczyła w szeregu zajęć związanych z odzyskaniem niepodległości, osobą Piłsudskiego, a także barwami narodowymi. W ten sposób cała społeczność uczniowska oddała szacunek i uczciła pamięć naszego patrona. Oto efekty pracy naszych uczniów:

• Wycieczka do muzeum Energetyki

W dniu 03 listopada klasy ósme odwiedziły muzeum Energetyki w Łaziskach. Zwiedzaliśmy ekspozycję poświęconą zużywaniu energii oraz jej odbiornikom, uczestniczyliśmy w pokazie wysokich napięć w tak zwanym ISKROWISKU (pokaz wyładowań rzędu 1MV).

W czasie prezentacji dowiedzieliśmy się jak przy pomocy krzemienia i hubki można uzyskać „żywy” ogień i czym oświetlano kiedyś pomieszczenia i drogi: łuczywem, lampami oliwnymi, gazowymi, łukowymi aż po „dzisiejsze” światło elektryczne, współczesne świetlówki, lampy diodowe i energooszczędne żarówki. W  czasie zwiedzania Muzeum przybliżono nam historię energetyki, tajemnice elektryczności, światła oraz proces wytwarzania energii elektrycznej.źródłami energii.

Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych jest jedynym muzeum w województwie śląskim gromadzącym urządzenia, dokumenty i zdjęcia związane z wytwarzaniem, przesyłem i zastosowaniem energii elektrycznej.

• Wyniki konkursu na jesiennego lapbooka oraz konkursu na stworzenie własnego komiksu

Chętni uczniowie z klas I-VI wzięli udział w Szkolnym konkursie na stworzenie jesiennego lapbooka. Mieli oni możliwość kreatywnego wykorzystania słówek w języku angielskim, związanych z tematyką jesienną.

Ocenie podlegały: zawartość merytoryczna pracy, estetyka lapbooka, samodzielność wykonania i pomysł na opracowanie materiałów.

Konkursowe lapbooki oraz komiksy były na wysokim poziomie. Uczniowie biorący udział w konkursie włożyli w przygotowanie swoich prac wiele wysiłku. Wszystkim uczestnikom należą się wielkie brawa!

A oto zwycięzcy:

I miejsce - Milena Lala z kl. II B

II miejsce - Wiktoria Gamża z kl. II B, Alan Lenc z kl. III B, Artur Zoremba z kl. III B

III miejsce - Dominika Janowska z kl. III B, Szymon Łubowski z kl. II B

Wyróżnienia: Zuzanna Kozieł z kl. I A, Julia Wieczorek z kl. II A

Natomiast uczniowie z klas VII-VIII mogli wykazać się swoją kreatywnością i pomysłowością w stworzeniu własnego komiksu w języku angielskim.

Zwycięzcy:

I miejsce - Klara Zaborska z kl. VIII B, Wiktoria Herman z kl. VIII B.

• Lekcja angielskiego w klasach drugich

Uczniowie klas drugich utrwalali słownictwo związane z domem na lekcji angielskiego, tworząc swoje pokoje. Pomysłowość uczniów była niesamowita. Mebelki były zrobione z różnych opakowań, plasteliny a nawet i z drewna. Nauka połączona z zabawą przyniosła oczekiwane efekty - prace uczniów zdobią ich salę, a nowe słownictwo utrwalone podczas wykonywania projektu, miejmy nadzieję, że będzie dobrze wykorzystane w przyszłości.

• Działania Szkolnego Koła Wolontariatu

16 października obchodziliśmy Dzień Papieski poświęcony osobie Jana Pawła II.
            Z tej okazji wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu przeprowadzili zbiórkę pieniędzy, przykościelną i publiczną, na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Podopieczni Fundacji są nazywani mianem „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, a wspieranie ich - wyrazem wdzięczności Polaków wobec swojego Wielkiego Rodaka. Wolontariuszom dziękujemy za udział w zbiórce.

Również w październiku wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu wyjęli nakrętki ze szkolnego serca, które dzięki Wam wypełnione było po same brzegi! W sumie nazbieraliśmy 10 worków nakrętek. Nakrętki przekazaliśmy dla chorego chłopca - Ignasia Bródki. Rodzice Ignasia bardzo dziękują uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły oraz wszystkim, którzy wrzucają nakrętki do naszego serca, za okazaną im pomoc.