• Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek przypadającego 8 maja, uczniowie z klasy 1 b odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Warszowicach. Pani Ela - bibliotekarka zapoznała dzieci z zasadami korzystania z zasobów biblioteki, zachowania się w bibliotece oraz przedstawiła sposób wypożyczania i oddawania książek. Uczniowie poznali układ księgozbioru oraz rodzaje gromadzonych w nich książek. Nabrali również przeświadczenia, że  biblioteka to przyjazne miejsce, w którym są zawsze mile widziani. W podziękowaniu za spotkanie dzieci wręczyły Pani Eli wspólnie wykonany plakat z napisem: “Książka jest marzeniem, które trzymasz w rękach” oraz złożyły najserdeczniejsze życzenia. Pierwszoklasistom  bardzo spodobała się wizyta i mamy nadzieję, że wyrosną z nich wspaniali czytelnicy.

• 26 kwietnia 2022 r. - wizyta w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Pobyt w tym Muzeum to przeniesienie się w czasie do lat 1919, 1920, 1921, kiedy rozstrzygały się sprawy Śląska i chęć przyłączenia go do Polski.

„Świętochłowice A. D. 1919” - wystrój nawiązuje w luźnej formie do wyglądu głównej ulicy w okresie Powstań. Ścieżką wiodącą jest prezentacja filmowa o Powstaniach Śląskich „w pigułce”, podzielona na sześć krótkich aktów, z których każdy następny, wyświetlany jest w kolejnym pomieszczeniu.

Mogliśmy również zobaczyć słynne wystąpienie Wojciecha Korfantego, wejść do Sali Lustrzanej Pałacu Wersalskiego, gdzie podpisano powojenny Traktat, ale również do domu rodzinnego świętochłowickiego powstańca, czy drukarni wytwarzającej ulotki plebiscytowe.

Rozszerzeniem ścieżki wiodącej są rozmieszczone w salach materiały dodatkowe, posegregowane tematycznie i prezentowane w nietuzinkowej, często multimedialnej formie, plansze merytoryczne, fotografie,  mapy, rys historyczny, biografie postaci, multimedialna ścieżka edukacyjna dla dzieci, składająca się z 17 aplikacji prezentujących różne aspekty życia na Śląsku w czasie Powstań Śląskich. Witryna kiosku, archiwalne pocztówki, meble i przedmioty codziennego użytku i pamiątkowe sztandary, które wykorzystano w wystroju sztabu. To informacje w wielkim skrócie. Uczniowie mogli poznać tamtejszą codzienność Polaków i starać się zrozumieć chęć walki o Niepodległość Polski i Naszego Śląska.

• VIII Dzień Papieski

Dnia 28.04.2022 odbył się VIII Dzień Papieski zorganizowany przez ZSO im. Jana Pawła II w Pawłowicach, pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Pawłowice pana Franciszka Dziendziela. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: wokalno-recytatorskim oraz wiedzy o Janie Pawle II.

Z naszej szkoły udział wzięli: Marlna Barciok, Martyna Płonka, Karolina Lala, Miriam Nabagło, Anna Kremiec, Małgorzata Frysz, Paulina Godziek, Błażej Stawarczyk, Dawid Kuś oraz Mateusz Gorzko. Miło nam poinformować, że w kategorii wiedzy: I miejsce zdobył Błażej Stawarczyk, zaś III miejsce Anna Kremiec. W kategorii wokalno-recytatorskiej: III miejsce zajęła Marlena Barciok.

Zwycięzcom oraz uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

• Święta majowe

Pamiętajcie! To nie tylko długi weekend, to właśnie pierwszy, drugi i trzeci maja - Święto Pracy, Święto Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja. Bądźmy patriotami i łączmy się we wspólnym świętowaniu!

Uczniowie klasy VIII b Anastazja, Olivier i Julia przedstawili uczniom wszystkich klas i nauczycielom powyższe informacje w połączeniu z rekwizytami. Następnie z każdą klasą odśpiewano Hymn Narodowy.

Tak świętowali uczniowie wszystkich klas I-VIII w naszej szkole.