• MOBILNE LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

15 grudnia uczniowie klasy 6B uczestniczyli w warsztatach w ramach programu "Mobilne Laboratoria Przyszłości" realizowanego  przy wsparciu Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Centrum GovTech. Krok dalej w przyszłość!

W trakcie szkolenia uczniowie zostali wprowadzeni w świat druku 3D na przykładzie drukarki filamentowej (posiadanej przez naszą szkołę). Młodzież  zapoznała się z budową drukarki, własnościami wydruków oraz typami materiałów, z których można drukować. Druga część szkolenia należała do sztucznej inteligencji. Można było się dowiedzieć o tym, jak AI uczy się. Uczniowie nauczyli AI rozpoznawania dłoni i  jej gestów, grali też w „Węża”, nawigując dłonią.

Fotorelacja z warsztatów została udokumentowana aparatem fotograficznym zakupionym w ramach programu "Laboratoria Przyszłości".

• Dzień Wolontariusza

Jak co roku, 5 grudnia obchodzono Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To okazja  do tego, by pokazać  światu,  jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych. W naszej szkole z tej okazji uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu spotkali się z koordynatorem wolontariatu, Panią Dorotą Marzędą. Na co dzień Pani Dorota Marzęda pracuje w Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach.
            Podczas spotkania młodzież dowiedziała się, na czym polega praca wolontariusza w hospicjum. Wspólnie  zastanowiliśmy się, co to jest wolontariat i dlaczego warto pomagać. Mottem naszego spotkania były słowa: "Nie możemy pomóc każdemu, ale każdy może pomóc komuś". Z takim przekonaniem i wyrazem wdzięczności podziękowaliśmy wszystkim wolontariuszom, składając na ręce Pani Doroty  Marzędy obraz  namalowany przez naszą  uczennicę Annę Kremiec.

• Mikołaj w SP Warszowice

We wtorek, 6 grudnia szkołę odwiedził Święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami - aniołkami, diabełkiem oraz elfem. Świąteczny team, razem z Radą Rodziców przygotował słodkie upominiki dla naszych uczniów.

Samorząd Uczniowski zainicjował w tym dniu również swoją akcję mikołajkową. Wszyscy chętni mogli założyć na siebie gadżety z akcentem świątecznym, a w czasie przerw można było usłyszeć radosną, świąteczną muzykę.

• Nauczyciel Roku 2021 odpowiada na nasze pytania!

W październiku br., członkowie Samorządu Uczniowskiego podjęli się nie lada wyzwania, jakim był wywiad z Nauczycielem Roku 2021 - Panem Dariuszem Martynowiczem!

Prace rozpoczęły się od opracowania i wybrania pytań, które uczniowie chcieliby zadać swojemu Gościowi. Następnie nasze szkolne studio nagrań wymagało kilku poprawek oraz odpowiedniej oprawy świetlnej i multimedialnej, do czego idealnie nadał się sprzęt z Rządowego Programu "Laboratoria Przyszłości", taki jak softboxy, statywy czy aparat fotograficzny. Dopiero wtedy uczniowie mogli przystąpić do samego wywiadu.

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu i posłuchania odpowiedzi Pana Dariusza Martynowicza na nurtujące naszych uczniów pytania :)

• Grywalizacja na języku polskim

Klasa piąta po raz kolejny w ciekawy sposób podsumowała omówioną lekturę. Tym razem graliśmy na języku polskim! Zadaniem uczniów podzielonych na grupy, było przygotowanie gry planszowej na motywach  lektury Chłopcy z Placu Broni F. Molnara. Na pierwszej lekcji uczniowie przygotowali plansze do gry, instrukcje i fiszki z pytaniami. Druga lekcja upłynęła na emocjonującej grze. Grupy wymieniały się stworzonymi przez siebie planszówkami. To była prawdziwa nauka przez zabawę!
            W przyjemnej atmosferze, bez stresu towarzyszącemu zwykle tradycyjnym sprawdzianom, uczniowie utrwalili treść i problematykę swojej lektury obowiązkowej.

• Projektujemy i drukujemy

W ramach programu ,,Laboratoria przyszłości",  Szkoła Podstawowa im. J. Piłsudskiego w Warszowicach została wyposażona m.in. w drukarkę 3D Zortrax. Uczniowie byli bardzo zainteresowani pierwszymi wydrukami. Aby jednak się to stało, sprzęt musiał być poprawnie złożony i uruchomiony zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie rozpoczęły się pierwsze prace projektowe. Tworzenie prostych modeli 3D wymagało dużej wyobraźni i precyzji. Bezpośrednio przed wydrukiem trzeba było jeszcze pamiętać o odpowiednim ustawieniu parametrów wydruku i … print…Pierwsze wydruki mamy już za sobą.