• Nasza Szkoła w Eduelo

W tym tygodniu, klasa IIIb za zachętą p. Magdaleny Magdziak-Tyszko, świetnie bawiła się z zadaniami w Eduelo. Zadania dotyczyły części mowy, regionów naszego kraju oraz oznak wiosny. Zdobywała gwiazdki i punkty za poprawne odpowiedzi. Zadania pomogły utrwalić wiadomości i sprawdzić swoją wiedzę.

Potwierdzamy #NaszaSzkoławEduelo

• Wycieczka klas ósmych na wysypisko

Wyjątkowych doznań dostarczyła ósmoklasistom, zorganizowana przez p. Agnieszkę Mertę, praktyczna lekcja fizyki i chemii, w której uczestniczyli  23 marca br.

Tego dnia uczniowie ósmych  klas pojechali do  Zakładu Segregacji  Odpadami Komunalnymi w Rybniku, gdzie mieli  okazję na własne oczy zobaczyć, jak w praktyce wygląda praca na wysypisku śmieci i poznali wagę segregowania odpadów.  Nie było zbyt wielu powodów, by pracownikom zakładu zazdrościć ich pracy, zwłaszcza, że wędrówce po  zakładzie towarzyszył wątpliwy zapach unoszący się ze stert rozkładających się śmieci.

Ósmoklasiści mogli dowiedzieć się,  co dzieje się ze śmieciami,  które beztrosko wystawiamy w zbiorczych kontenerach przed nasze domy – przekonali się, jak wiele czasu trzeba poświęcić na segregację  tych odpadów, których nie segregujemy w domu.

Uzupełnieniem  wycieczki była prelekcja  multimedialna, w której pojawiło się uzasadnienie dla konieczności segregacji śmieci i przedstawienie korzyści z tego wypływających.

Wspomnienia z pobytu w zakładzie są tak sugestywne, że z pewnością od teraz wszyscy uczestnicy wycieczki z większą starannością będą  segregować swoje śmieci i uważnie wybierać  kontener, do którego je wyrzucą.

• Klasowy konkurs recytatorski

Dnia 22 marca 2023r. uczniowie klay 2a zorganizowali klasowy konkurs recytatorski. Wybrali wiersz Jana Brzechwy pt. "Sowa", ponieważ jest on nawiązaniem do dbania o swój wzrok i czytanie przy odpowiednim oświetleniu. Wszyscy pięknie się zaprezentowali, a dodatkiem były wykonane przez dzieci papierowe sówki.

Z okazji obchodów Światowego Dnia Wody, również uczniowie klasy 2a ubrali się również na niebiesko :)

• Pierwszy Dzień Wiosny

We wtorek, 21 marca 2023r. uczniowie klasy 2a pożegnali zimę, robiąc drewniane marzanny. Kukiełki wykonali z drewnianych łyżek. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością. W ramach laboratoriów przyszłości, dzieci wykorzystały do wykonania kukiełek kleje na gorąco, zachowując przy tym zasady BHP. Wszystkie marzanny udekorowały i upiększyły salę klasy 2a.

• Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W ostatnim czasie odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Szkolnego. Poprzedzone były one kampanią wyborczą, w czasie której kandydaci zaprezentowali swój program wyborczy w formie plakatów ze zdjęciem kandydata. Odbył się również specjalny apel dla wszystkich uczniów szkoły, poświęcony tej kampanii.

Wybory były swoistą lekcją demokracji dla wszystkich uczniów naszej szkoły, którzy przekonali się, że w dorosłym życiu czeka ich wiele trudnych wyborów. Każdy z uczniów i nauczycieli naszej szkoły mógł oddać głos na swojego kandydata, a nad całością wyborów czuwała Komisja Rekrutacyjna oraz Opiekun Samorządu - p. Teresa Buchta. Na nich spoczywała odpowiedzialność za prawidłowy przebieg i zachowanie tajności głosowania.

Głosami szkolnych wyborców Przewodniczącym Szkoły została uczennica klasy 6a Wiktoria Cichoń, a zastępcą Paweł Jung. Cały skład Zarządu możecie znaleźć w zakładce "Uczniowie i Rodzice - Samorząd Uczniowski".

• Jak radzić sobie ze stresem?

W trosce o dobro i bezpieczeństwo naszych uczniów w ostatnim czasie w szkole odbyły się zajęcia oraz warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas starszych.

Uczniowie klas 6-8 wzięli udział w zajęciach profilaktyki zachowań ryzykownych i uzależnień przeprowadzonych przez Funkcjonariuszy Służby Więziennej w Jastrzębiu-Zdroju.

Kolejne zajęcia profilaktyczne pt. „ Stres… nie taki straaaaszny”  przeznaczone były dla uczniów klas ósmych, którzy niebawem przystąpią do egzaminu.  Zajęcia warsztatowe miały nauczyć młodzież, wjaki sposób opanować stres, jakich technik użyć, aby  sobie z nim radzić.

• Zdrowe śniadania w klasie drugiej

W piątek, 10 marca 2023r. uczniowie klasy II b, pamiętając o higienie i bezpieczeństwie, przygotowywali zdrowe i pożywne drugie śniadanie. Z zaangażowaniem dobierali produkty, aby każda wykonana kanapka wyglądała wyjątkowo. Na stolikach nie zabrakło sałaty, pomidorów, ogórków, papryki i innych zdrowych produktów. Uczniowie wykazali się kreatywnością i pomysłowością. Wszystko przebiegało w miłej atmosferze, a kolorowe kanapki, z bogactwem witamin, były zjedzone z wielkim apetytem i dostarczyły dzieciom dużo energii na całe przedpołudnie.

• Dzień Kobiet

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza.  I mimo, że jego ranga, w porównaniu z minionymi okresami, znacznie spadła, co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet.  W ten wyjątkowy dzień zostały one powitane kwiatami oraz drobnymi upominkami, a w klasach i na szkolnych korytarzach czuć było wyjątkową atmosferę i... babeczki:)