Uczniowie klasy 7A w ramach projektu ”Młodzieżowe Rady gmin dla demokracji i klimatu” realizowanego przez Młodzieżową Radę Gminy Pawłowice, uczestniczyli w naradzie klimatycznej. Przedstawiciele samorządu uczniowskiego: Anna Kremiec, Jakub Cebula i Mateusz Gorzko przedstawili wnioski z audytu w obszarze: Jedzenie i Odpady a następnie w grupach wypracowywali rekomendacje dla szkoły takie, aby szkoła była miejscem bardziej przyjaznym środowisku. O wnioskach z narady samorząd uczniowski poinformuje już wkrótce …
WYDARZENIA
Narada klimatyczna
1
Z fizyką za pan brat!
Uczniowie klas ósmych, w ramach lekcji fizyki, prezentowali klasowe projekty fizyczne, w ramach których opracowywali zagadnienia z podstawy programowej i swoje zainteresowania.
Ostatnio gościli w klasie piątej. Laura Ziebura zaprezentowała tematykę prądu elektrycznego oraz bezpiecznego korzystania z niego, jednocześnie omawiając zasady pierwszej pomocy przy porażeniu prądem. Bartosz Pisarek opowiedział o historii wynalazku jakim jest silnik parowy i przeprowadził doświadczenie z własnoręcznie zbudowaną łodzią z napędem parowym. Uczniowie klasy piątej z wielką fascynacją wysłuchali starszych kolegów za co im dziękują i zapraszają ponownie.
3
Pajączek na rowerze
Uczniowie klasy czwartej, w ramach lekcji języka polskiego, wykonali pudełka związane z lekturą "Pajączek na rowerze". Oto ich prace.
3
Od dziś z książką "za pan brat"
Uczniowie klas Ia i Ib stali się pełnoprawnymi członkami biblioteki szkolnej.
13 czerwca odbyła się uroczystość pasowania pierwszaków na czytelników biblioteki szkolnej. Dzieci wykazały się wiedzą dotyczącą zasad wypożyczania książek oraz zapoznały się z zasobami biblioteki. Następnie odbyło się uroczyste pasowanie. Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowy dyplom oraz prezent w postaci książeczki.
LAUREACI KONKURSU "Nie ma kaleki - jest człowiek."
8 czerwca 2022r. w pielgrzymowickim oddziale Szkoły Specjalnej odbył się wernisaż nadesłanych prac na XI edycję konkursu plastycznego pt: „NIE MA KALEKI - JEST CZŁOWIEK”.
Konkurs został zorganizowany przez Fundację "Moja Przyszłość" przy współpracy ZS nr 3 Specjalnych im. J. Korczaka przy DPS w Pielgrzymowicach w ramach projektu pt: Bez barier: JESTEM - DZIAŁAM - TWORZĘ, dofinansowanego z Gminy Pawłowice. W tym szczególnym roku 100. rocznicy Powstania Instytutu Pedagogiki Specjalnej i motta M. Grzegorzewskiej „Nie ma kaleki - jest człowiek" do konkursu zgłoszono 57 prac ze szkół podstawowych oraz zaprzyjaźnionych placówek edukacyjnych.
Prace konkursowe i laureatów wyłonili studenci I roku 2 stopnia Pedagogiki osób niepełnosprawnych z arteterapią na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie przy udziale Pani dr Magdaleny Bełzy-Gajdzicy.
Wyniki wyboru są następujące:
I miejsce - OLIWIA KAWA (praca nr 30)
Praca konkursowa- Hanna Wowra (praca nr 23)
Praca konkursowa- Dawid Kuś (praca nr 24)
Praca konkursowa- Bartosz Molenda (praca nr 25)
Praca konkursowa- Alicja Kornak (praca nr 26)
Praca konkursowa- Klaudia Fojcik (praca nr 27)
Praca konkursowa- Klaudia Pisarek (praca nr 28)
Praca konkursowa- Wiktoria Herman (praca nr 29)
Serdecznie Gratulujemy!
Organizatorzy i pomysłodawcy konkursu: Magdalena Kuboszek i Dorota Prysak.
Prace zostały wykonane pod okiem p. Barbary Adamczyk, a zgłoszone do konkursu przez p. Dorotę Klos
6
Godka i pieśniczka po ślonsku.
Dnia 09 czerwca uczennice naszej szkoły: Paulina Godziek, Malwina Dziewirz, Justyna Godziek i Natalka Otręba, pod przewodnictwem p. Doroty Klos i p. Magdaleny Stachowicz, wzięły udział w kolejnym konkursie gwary: „XVII Wiosenne Spotkanie z Folklorem” w Pielgrzymowicach. Uczennica klasy V Malwina Dziewirz w kategorii godka zajęła I miejsce, natomiast Paulina Godziek z klasy VIIa uzyskała wyróżnienie. GRATULACJE!
Natalka z kl. IV i Justynka z kl. V otrzymały dyplomy za udział.
II Kongres Samorządów Szkolnych
Wczoraj przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Oliwia Kawa, Anna Kremiec, Jakub Cebula i Mateusz Gorzko uczestniczyli w II Kongresie Samorządów Szkolnych organizowanym przez Młodzieżową Radę Gminy Pawłowice. Podczas kongresu wszyscy wysłuchali wykładu pani Aleksandry Zachraj pracownika Urzędu Gminy Pawłowice na temat „Ekologia i my”. Część warsztatowa pozwoliła zastanowić się nad proekologicznymi rozwiązaniami w życiu codziennym. Dodatkowo Samorządy Uczniowskie miały mozliwość zaprezentowania siebie i swoich szkół. Dziękujemy pani Magdalenie Stachowicz - Opiekunce SU, za opiekę podczas wyjazdu.
Jeszcze tylko maraton
Chciałoby się rzec: Jeszcze tylko … maraton i koniec szkoły.
4 czerwca 2022 r., po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią, grupa uczniów klasy ósmej Szkoły Podstawowej im. J. Piłsudskiego w Warszowicach postanowiła zmierzyć się z „królewskim dystansem” – maratonem.
Z uwagi na aurę i problemy natury technicznej bieg rozpoczął się z małym opóźnieniem (o godzinie 8:15). Uczestnicy pokonywali kolejne okrążenia, „walcząc” z dystansem oraz zmęczeniem. Regularne zmiany w biegu sztafetowym, odpowiednie nawadnianie organizmów oraz wsparcie pani dyrektor Anny Foks, Przewodniczącego Rady Gminy pana Damiana Hermana i nauczycieli pozwalały z optymizmem myśleć o realizacji wyzwania.
Po 2 godzinach 56 minutach i 48 sekundach grupa w składzie: Paulina Tekla, Julia Galik, Karolina Lala, Laura Ziebura, Majka Kajkowska, Daniel Gogol, Szymon Foks, Kacper Podleśny, Artur Welchar, Dominik Musiolik, Anna Foks, Damian Herman, Andrzej Skrobol, Adrian Mencner, przebiegła maraton - 42km 195m.
Radości nie było końca. Odbyła się uroczysta dekoracja „nietypowymi medalami” oraz pamiątkowymi dyplomami. Na wszystkich czekał też słodki poczęstunek.
8
Wychowanie fizyczne w klasach ósmych
Po egzaminach ósmoklasisty pokazujemy, że na lekcjach wychowania fizycznego też potrafimy się bawić!
Na filmikach możecie zobaczyć "Belgijkę" czy "Makarenę" w wykonaniu dziewczyn z klas ósmych.
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek przypadającego 8 maja, uczniowie z klasy 1 b odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Warszowicach. Pani Ela - bibliotekarka zapoznała dzieci z zasadami korzystania z zasobów biblioteki, zachowania się w bibliotece oraz przedstawiła sposób wypożyczania i oddawania książek. Uczniowie poznali układ księgozbioru oraz rodzaje gromadzonych w nich książek. Nabrali również przeświadczenia, że biblioteka to przyjazne miejsce, w którym są zawsze mile widziani. W podziękowaniu za spotkanie dzieci wręczyły Pani Eli wspólnie wykonany plakat z napisem: “Książka jest marzeniem, które trzymasz w rękach” oraz złożyły najserdeczniejsze życzenia. Pierwszoklasistom bardzo spodobała się wizyta i mamy nadzieję, że wyrosną z nich wspaniali czytelnicy.
26 kwietnia 2022 r. - wizyta w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
Pobyt w tym Muzeum to przeniesienie się w czasie do lat 1919, 1920, 1921, kiedy rozstrzygały się sprawy Śląska i chęć przyłączenia go do Polski.
„Świętochłowice A. D. 1919” - wystrój nawiązuje w luźnej formie do wyglądu głównej ulicy w okresie Powstań. Ścieżką wiodącą jest prezentacja filmowa o Powstaniach Śląskich „w pigułce”, podzielona na sześć krótkich aktów, z których każdy następny, wyświetlany jest w kolejnym pomieszczeniu.
Mogliśmy również zobaczyć słynne wystąpienie Wojciecha Korfantego, wejść do Sali Lustrzanej Pałacu Wersalskiego, gdzie podpisano powojenny Traktat, ale również do domu rodzinnego świętochłowickiego powstańca, czy drukarni wytwarzającej ulotki plebiscytowe.
Rozszerzeniem ścieżki wiodącej są rozmieszczone w salach materiały dodatkowe, posegregowane tematycznie i prezentowane w nietuzinkowej, często multimedialnej formie, plansze merytoryczne, fotografie, mapy, rys historyczny, biografie postaci, multimedialna ścieżka edukacyjna dla dzieci, składająca się z 17 aplikacji prezentujących różne aspekty życia na Śląsku w czasie Powstań Śląskich. Witryna kiosku, archiwalne pocztówki, meble i przedmioty codziennego użytku i pamiątkowe sztandary, które wykorzystano w wystroju sztabu. To informacje w wielkim skrócie. Uczniowie mogli poznać tamtejszą codzienność Polaków i starać się zrozumieć chęć walki o Niepodległość Polski i Naszego Śląska.
6
VIII Dzień Papieski
Dnia 28.04.2022 odbył się VIII Dzień Papieski zorganizowany przez ZSO im. Jana Pawła II w Pawłowicach, pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Pawłowice pana Franciszka Dziendziela. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: wokalno-recytatorskim oraz wiedzy o Janie Pawle II.
Z naszej szkoły udział wzięli: Marlna Barciok, Martyna Płonka, Karolina Lala, Miriam Nabagło, Anna Kremiec, Małgorzata Frysz, Paulina Godziek, Błażej Stawarczyk, Dawid Kuś oraz Mateusz Gorzko. Miło nam poinformować, że w kategorii wiedzy: I miejsce zdobył Błażej Stawarczyk, zaś III miejsce Anna Kremiec. W kategorii wokalno-recytatorskiej: III miejsce zajęła Marlena Barciok.
Zwycięzcom oraz uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Święta majowe
Pamiętajcie! To nie tylko długi weekend, to właśnie pierwszy, drugi i trzeci maja - Święto Pracy, Święto Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja. Bądźmy patriotami i łączmy się we wspólnym świętowaniu!
Uczniowie klasy VIII b Anastazja, Olivier i Julia przedstawili uczniom wszystkich klas i nauczycielom powyższe informacje w połączeniu z rekwizytami. Następnie z każdą klasą odśpiewano Hymn Narodowy.
Tak świętowali uczniowie wszystkich klas I-VIII w naszej szkole.
7
PRL w naszej szkole
W naszej szkole, pod opieką p. Cecylii Kwiatkowskiej, zorganizowaliśmy wystawę z minionej epoki PRL. Jest to miejsce unikatowe, w którym młodzi oswoją się z przeszłością rodziców, a starsze pokolenia przypomną sobie jasne i ciemne strony PRL-u.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszej wystawy wypełnionej pamiątkami, przedmiotami i symbolami przeszłości. Wystawa nie przedstawia chronologii wydarzeń lecz jest tłem do opowiedzenia historii i realiów życia w PRL. To unikaty nam bliskie, a zarazem z odległej już dla nas epoki.
Do wystawy przyczynili się uczniowie klas 7 i 8 oraz nauczyciele.
2
Kolejne działanie wolontariatu
W roku szkolnym 2021/2022 w SP w Warszowicach powstało Szkolne Koło Wolontariatu. W skład Koła wchodzą opiekunowie oraz uczniowie szkoły z klasy 6 oraz klas 7 i 8. Łącznie do pracy w Szkolnym Kole Wolontariatu zaangażowało się 35 uczniów. Zasadniczym Celem Szkolnego Koła Wolontariatu jest przed wszystkim zaangażowanie młodzieży do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Wolontariusze przeprowadzili już kilka akcji w których pomogli chorym, ubogim i potrzebującym ludziom a także nie zapomnieli o zwierzętach przebywających w schronisku.
Jedną z ostatnich akcji, która została przeprowadzona w ramach działalności Koła to rozprowadzenie palm wielkanocnych, które wolontariusze samodzielnie przygotowali w ramach lekcji religii. Wolontariusze przynieśli ogrom gałązek, z których powstały prawdziwe palmy wielkanocne. W Niedzielę Palmową przed kościołem parafialnym św. Mikołaja w Warszowicach każdy mógł otrzymać palmę. Dowolną kwotę można było wrzucać do puszek przywiezionych z Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach. W ramach tej akcji zebrano piękną kwotę, która mile zaskoczyła wszystkie zaangażowane osoby w tym przedsięwzięciu. Zebrana suma to 3787, 50. Wszystkie pieniążki przekazano dla chorych przebywających w hospicjum. Cieszymy się z efektów tej oryginalnej akcji i mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów uda nam się zebrać imponującą sumę.
3
Dzień Seniora
Dnia 22 marca 2022 roku w sali OSP odbyło się spotkanie seniorów naszej miejscowości. Na tę okazję uczniowie klasy 1a przygotowali przedstawienie na podstawie bajki pod tytułem „Jaś i Małgosia”. Dzieci złożyły piękne życzenia, wyrecytowały wierszyki oraz zaśpiewały piosenki dla wszystkich babć i dziadków.
W tym dniu odbył się również kiermasz wielkanocny, zorganizowany przez uczniów klasy 7b pod opieką p. Iwony Cholewy. Dzięki przygotowanym przez nich ozdobom, udało uzbierać się ponad 800 zł na rzecz osób uciekających z Ukrainy.
Dziękujemy!
10
Bajkowy Teleturniej
"Bajkowy teleturniej" to tytuł spotkania, w którym uczestniczyli uczniowie i uczennice klas drugich, zorganizowane we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Warszowicach (16.03.2022 r.) Zadania z jakimi zmagali się uczniowie to memory, kalambury, puzzle.
3
EKO SZKOŁA - kolejna odsłona!
W ramach projektu ''EKO SZKOŁA'', pod opieką p. Barbary Kiełkowskiej-Holeksy, w naszej placówce została zorganizowana zbiórka na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Jastrzębiu-Zdroju.
Zgromadziliśmy spore ilości karmy, środków czystości, zabawek i innych akcesoriów, które zostały przekazane do schroniska przez wolontariuszy Szkolnego Koła Wolontariatu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć w jakich warunkach przebywają bezdomne psy i koty, poznali zwyczaje zwierząt oraz dowiedzieli się na czym polega praca w schronisku. Wizyta ta była niecodzienną lekcją wrażliwości.
Za zaangażowanie i zrozumienie potrzeb czworonogów otrzymaliśmy piękne podziękowania.Cieszymy się, że los bezdomnych i porzuconych zwierząt nie jest obojętny uczniom naszej szkoły. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w akcję!
7
Pierwszy dzień wiosny
Dziś mamy pierwszy dzień wiosny. W naszej szkole, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, zorganizowany został z tej okazji "no backpack day" - czyli dzień bez plecaka. Wszystkie lekcje odbywały się zgodnie z planem, a więc zadaniem uczniów było w ciekawy, zabawny i kreatywny sposób zapakować i przynieść do szkoły swoje podręczniki zeszyty i niezbędne pomoce naukowe.
Jak co roku, uczniowie klas pierwszych odpowiedzialni byli za przygotowanie marzanny, którą następnie wszyscy obecni w szkole poszli pożegnać, jako znak odejścia zimy.
Dodatkowo, uczniowie i uczennice klasy drugiej, wzięli udział w klasowym konkursie, zorganizowanym przez swoją wychowawcznię p. Magdalenę Magdziak-Tyszko, w czasie którego zmagali się z wiosennymi zagadkami.
Poniżej znajduje się relacja z tych wydarzeń.
17
St. Patrick's Day w naszej szkole
17 marca jest dniem Świętego Patryka, patrona Irlandii i Nigerii.
Uczniowie naszej szkoły również postanowili dołączyć się do obchodów ubierając się na zielono. Jest to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi.
Specjalnie z tej okazji, dla uczniów klas I-III zorganizowany został konkurs na czapkę irlandzkiego skrzata - Leprechaun'a, który również kojarzony jest z tym krajem.
Starsi uczniowie natomiast, mogli sprawdzić swoją znajomość tego święta w quizie on-line. Zorganizowanym w czasie lekcji.
A tak prezentowali się nasi uczniowie i uczennice!
14
Archiwum Aktualności